ایران/تبریز

جاوا اسکریپت JavaScript

جاوا اسکریپت JavaScript

JavaScript یک زبان نوشتاری بسیار قدرتمند است، جاوا اسکریپت به طور عمده برای افزایش تعامل کاربر با صفحه وب استفاده می‌شود. به عبارت دیگر شما می‌توانید صفحه وب سایت خود را با کمک جاوا اسکریپت فعال کنید. این زبان به طور گسترده در توسعه بازی و توسعه کاربرد همراه استفاده می‌شود. جاوا اسکریپت توسط برندان نیومن در سال ۱۹۹۵ ایجاد شد که در نت‌اسکیپ یک مرورگر محبوب آن زمان ظاهر شد.این زبان در ابتدا LiveScript نام داشت و بعدها به جاوا JavaScript تغییر نام داده شد. بسیاری از برنامه نویسان هم وجود دارند که فکر می‌کنند جاوا اسکریپت و جاوا شکل هم هستند، در واقع جاوا اسکریپت و جاوا بسیار بی‌ربط به هم هستند، جاوا یک زبان برنامه‌نویسی پیچیده است در حالی که جاوا اسکریپت نویسی است. نحو کارکرد جاوا اسکریپت عمدتا توسط زبان برنامه‌نویسی C تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.

 

جاوا اسکریپت JavaScript

 

نحوه اجرای زبان JavaScript

جاوا اسکریپت به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی نمی‌تواند به تنهایی اجرا شود، در حقیقت مرورگر مسئول اجرای کد جاوا اسکریپت است. زمانی که یک کاربر یک صفحه HTML را با جاوا اسکریپت در آن درخواست می‌کند، اسکریپت به مرورگر ارسال می‌شود و برای اجرای آن به مرورگر ارسال می‌شود. مزیت اصلی جاوا اسکریپت این است که همه مرورگرهای وب پیشرفته جاوا اسکریپت هستند. بنابراین لازم نیست نگران این باشید که آیا بازدید کننده سایت شما از اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم، فایرفاکس یا هر مرورگر دیگری استفاده می‌کند. جاوا JavaScript را پشتیبانی می کند، همچنین جاوا اسکریپت به هر سیستم‌عامل از جمله ویندوز، لینوکس یا مک اجرا می‌شود. بنابراین جاوا اسکریپت بر معایب اصلی VBScript که فقط به اینترنت اکسپلورر و ویندوز محدود شده است، غلبه می کند.

ابزار های مورد نیاز برای زبان JavaScript

برای شروع شما به یک ویرایشگر متن برای نوشتن کد خود و یک مرورگر برای نمایش صفحات وب نیاز دارید. شما می‌توانید از یک ویرایشگر متن انتخاب خود از جمله Notepad + +، Visual Studio Codeیا هر ویرایشگر متن دیگری که با آن راحت هستید استفاده کنید. شما می‌توانید از هر مرورگر وب از جمله گوگل کروم، فایرفاکس، مایکروسافت Edge، اینترنت اکسپلورر و غیره استفاده کنید.

ویژگی های زبان JavaScript

سطح بالا : این مساله چکیده اطلاعات را فراهم می‌کند که به شما اجازه می‌دهد تا جزئیات ماشین را در جایی که در حال اجرا است، نادیده بگیرید. به طور خودکار حافظه را با یک جمع‌کننده زباله مدیریت می‌کند، بنابراین شما می‌توانید به جای مدیریت مکان‌های حافظه بر روی کد تمرکز کنید و ساختارهای بسیاری را ارائه می‌دهد که به شما این امکان را می‌دهد تا با متغیرهای بسیار قدرتمند و اشیا سروکار داشته باشید.
پویا بودن : برخلاف زبان‌های برنامه‌نویسی ثابت، زبان پویا در زمان اجرا بسیاری از چیزهایی را اجرا می‌کند که یک زبان استاتیک در زمان کامپایل است. این مزایا و معایب را دارد و ویژگی‌های قدرتمندی مثل تایپ پویا، اتصال دیر، تفکر، برنامه‌ریزی عملکردی، تغییر زمان اجرا، بسته شدن و بسیار بیشتر به شما می‌دهد.
تایپ به صورت پویا : یک متغیر یک نوع را اعمال نمی‌کند، شما می‌توانید هر نوع را به یک متغیر تغییر دهید. به عنوان مثال اختصاص یک عدد صحیح به متغیری که یک رشته را نگه می‌دارد یک نوع تایپ به صورت پویا است.
در صورت تایپ ضعیف : در مقابل تایپ دهی قوی زبان‌هایی که دارای تایپ ضعیف یا سست هستند نوع یک شی را اعمال نمی‌کنند، انعطاف‌پذیری بیشتری را مجاز می‌کنند اما ایمنی نوع و بررسی نوع را از ما می گیرند، همان چیزی که در typescript و Flow Analytics را بهبود می‌دهد.
تفسیر کامل : معمولا جاوااسکریپت به عنوان یک زبان تعبیر شده شناخته می‌شود که به این معنی است که قبل از اجرای برنامه نیازی به مرحله کامپایل نیست و برخلاف C ، Java یا Go نیازی به مرحله کامپایل ندارد. ولی در عمل مرورگرها قبل از اجرای آن به دلایل عملکرد، جاوا اسکریپت را کامپایل می‌کنند. اما شما باید در نظر داشته باشید که هیچ گام اضافی در این کار وجود ندارد.
وجود چند نوع پارادایم : این زبان هیچ پارادایم برنامه نویسی خاصی را اعمال نمی کند، برای مثال برخلاف جاوا که استفاده از برنامه‌نویسی شی گرا را اجرا می‌کند، یا C که برنامه‌نویسی را الزامی می‌کند. شما می توانید جاوا اسکریپت را با استفاده از یک پارادایم شی گرا یا با استفاده از نمونه های اولیه و با کلاس های جدید در ES6 بنویسید. همچنین شما می‌توانید جاوا اسکریپت را در سبک برنامه‌نویسی تابعی با توابع درجه یک یا حتی به سبک دستوری مانند C بنویسید.

جاوا اسکریپت JavaScript

مزایا و معایب زبان JavaScript

مزایا

سرعت زیاد : جاوا اسکریپت Client بسیار سریع است زیرا می‌تواند بلافاصله در مرورگر طرف کلاینت اجرا شود. اگر منابع خارجی مورد نیاز باشند جاوا اسکریپت توسط فراخوانی شبکه به سرور پشتیبان مانع نمی شود.
سادگی : جاوا اسکریپت نسبتا ساده برای یادگیری و پیاده‌سازی شده است و در همه جا در وب استفاده می‌شود.
قابلیت همکاری : جاوا اسکریپت به خوبی با زبان‌های دیگر متاقبت دارد و می‌تواند در انواعی از کاربردها مورد استفاده قرار گیرد.
بار سرور : طرف مشتری بودن درخواست را در سرور وب سایت کاهش می‌دهد و توانایی رابطه‌ای خوب را ایجاد می کند.

معایب

امنیت طرف مشتری : از آنجا که این کد روی کامپیوتر کاربران اجرا می‌شود و در برخی موارد از آن می توان برای اهداف مخرب استفاده کرد. این یکی از دلایلی است که برخی افراد برای غیرفعال کردن Javascript انتخاب می‌کنند.
پشتیبانی مرورگر : جاوا اسکریپت گاهی اوقات توسط مرورگرهای مختلف به شکل متفاوتی تفسیر می شود، این کار نوشتن کدهای بین مرورگر را تا حدودی دشوار می کند.

 

ما در شرکت تبلیغاتی مادو که جزوء شناخته شده ترین شرکت ها در زمینه ی تبلیغات و خدمات در تبریز و سطح کشور می باشد با کادر مجرب و حرفه ای تمام خدمات مربوط به طراحی سایت و سئو مشتریان را به بهترین شکل با تضمین ارائه می دهیم. شما عزیزان به راحتی از طریق سایت یا به صورت تلفنی و حضوری می توانید تمام خدمات سایتی و دیجیتال مارکتینگ خود را  با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ها به تیم طراحی و سئو مادو بسپارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.