ایران/تبریز

کتابخانه جاوا اسکریپت jQuery

کتابخانه جاوا اسکریپت jQuery

jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت منبع باز است که تعامل بین یک سند HTML/CSS یا به طور دقیق تر Document Object Model (DOM) و جاوا اسکریپت را ساده می کند.JQuery با تشریح شرایط، پیمایش و دستکاری اسناد HTML، مدیریت رویدادهای مرورگر، انیمیشن های DOM، تعاملات Ajax و توسعه جاوا اسکریپت بین مرورگرها را ساده می کند. JQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که برای ساده کردن اسکریپت نویسی طرف کلاینت از زبان نشان‌گذاری قابل‌گسترش (HTML) طراحی شده‌است. این یک کتابخانه جاوا اسکریپت سریع و مختصر است که اسناد HTML را با مرور، جابجایی رویداد، متحرک‌سازی، و تعاملات آژاکس برای توسعه وب سایت سریع تسهیل می‌کند. علاوه بر این، این برنامه قابلیت‌هایی برای توسعه دهندگان فراهم می‌کند تا Plug را در بالای کتابخانه جاوا اسکریپت کنند.
JQuery اساس اینترنت امروزی است و در دهه گذشته گستره و نفوذ آن را به طور پیوسته گسترش داده‌است. این کتابخانه یک کتابخانه Javascript است که در آن بخش اعظم قابلیت های درونی است. نزدیک به دو سوم وب سایت‌های معروف جهانی وب از آن استفاده می‌کنند. این زبان رایگان و متن‌باز است و برای توسعه دهندگان و کدنویس ها در سرتاسر جهان موجود است. JQuery در ابتدا در ژانویه ۲۰۰۶ در شهر BarCamp نیویورک توسط جان رزیگ، که تحت‌تاثیر کتابخانه CSSQuery ادوارد ادواردز قرار داشت، ایجاد شد. در سال ۲۰۱۵، JQuery در ۶۳ درصد از ۱ میلیون وب سایت و ۱۷ درصد از همه وب سایت‌های اینترنتی استفاده شد. تا ژوئن ۲۰۱۸، JQuery در ۷۳ درصد از ۱ میلیون وب سایت ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

jquery javascript

هدف JQuery این است که استفاده از جاوا اسکریپت را در وب سایت شما بسیار آسان کند. جی کوئری، در هسته خود، یک کتابخانه دستکاری مدل شی سند (DOM) است. DOM یک نمایش ساختار درختی از تمام عناصر یک صفحه وب است. JQuery سینتکس را برای یافتن، انتخاب و دستکاری این عناصر مربوط به DOM ساده می کند. علاوه بر این، یک کتابخانه جاوا اسکریپت سریع و مختصر است که مدیریت رویداد، متحرک سازی و تعاملات Ajax را برای توسعه سریع وب ساده می کند. تجزیه و تحلیل وب نشان می دهد که این کتابخانه به طور گسترده ای استقرار یافته جاوا اسکریپت با حاشیه زیادی است.

JQuery
نسخه های موجود در JQuery

به طور رسمی دو راه برای استفاده از JQuery وجود دارد:
1. نسخه مبتنی بر CDN : می توانید کتابخانه jQuery را مستقیماً از شبکه تحویل محتوا (CDN) در کد HTML خود قرار دهید.
2. نصب محلی : می توانید کتابخانه jQuery را بر روی دستگاه محلی خود دانلود کرده و آن را در کد HTML خود قرار دهید.
نسخه مبتنی بر CDN
شبکه تحویل محتوا (شبکه تحویل محتوا یا شبکه توزیع محتوا)شبکه‌ای از سرورهای پراکسی در سطح جهان است که در سراسر چندین مکان جغرافیایی توزیع‌شده که کاربران نهایی می‌توانند به محتوای بارگذاری دسترسی داشته باشند. چندین غول تکنولوژی Google، مایکروسافت نسخه‌هایی از کتابخانه‌های JQuery به میزبانی وب سایت خود را عرضه می‌کنند.
استفاده از یک CDN می‌تواند عملکرد بهتری از jQuery (و وب سایت را به عنوان یک کل)ارایه دهد. برای بارگذاری یک کتابخانه JQuery میزبان باید نسخه HTML را برای کتابخانه کپی کنید و در صفحه HTML خود نشان بدهید.
CDN برای JQuery مزایای بسیاری دارد. مزیت اصلی سرعت بارگذاری است زیرا CDN برای بارگذاری سریع‌تر ساخته شده‌است. بنابراین کتابخانه JQuery خیلی زود از CDN (شبکه تحویل محتوا)دانلود می‌شود، در این مورد صفحات وب شما را برای بار سریع‌تر به چند میلی‌ثانیه بار می‌کند.

کتابخانه های موجود در زبان JQuery

دو نسخه از کتابخانه های جی کوئری برای دانلود از وب سایت ها قابل دسترسی است:
نسخه تولید : این مدل برای وب سایت زنده شما است زیرا کوچک و فشرده شده است.
نسخه توسعه : این مدل نیز برای آزمایش و توسعه (کد غیر فشرده و قابل خواندن) است.
نسخه غیر فشرده در هنگام برنامه نویسی یا اشکال زدایی ترجیح داده می شود. نسخه فشرده باعث صرفه جویی در پهنای باند و افزایش عملکرد در سطح تولید می شود. هر دو نسخه را می توان از وب سایت JQuery.com دانلود کرد.

مفاهیم پایه JQuery

کتابخانه JQuery چندین استراتژی و عملکرد کاربر پسند را برای توسعه برنامه های کاربردی کلی ارائه می دهد. از آنجایی که عملکردهای جی کوئری ساده است و در بین توسعه دهندگان بسیار محبوب است. JQuery ممکن است در همه برنامه های کاربردی مبتنی بر وب، با وجود فناوری، استفاده شود. ممکن است با ASP، PHP، JSP و اکثر زبان های برنامه نویسی وب استفاده شود.نحوه کارکرد JQuery برای انتخاب عناصر HTML و انجام برخی اقدامات روی عنصر($) طراحی شده است.

($) فقط یک تابع است، در واقع یک نام مستعار برای تابعی به نام JQuery است. می توانید آن را به صورت ($) یا (JQuery) بنویسید. از آنجایی که نوشتن تمام 6 حرف JQuery کار سختی است، توسعه دهندگان JQuery تصمیم گرفتند آن را به عنوان یک کاراکتر ($) مستعار کنند. این یک نام متغیر معتبر است بنابراین آنها آن را تغییر دادند. اکنون به جای تایپ کردن(JQuery) ، فقط می توانید ($) بنویسید و این به همان معنی است.($) در واقع فقط یک میانبر برای تابع ( findElementByClass) در جاوا اسکریپت است. پیام را مثل یک انتخابگر مانند CSS ارسال کنید و هر چیزی که مطابقت دارد را باز برمی گرداند.یک علامت دلار برای تعریف JQuery انتخاب کننده به عناصر HTML پرس و جو یا پیدا کردن است. یک اکشن(JQuery)که روی عنصر($) انجام می شود.

انتخاب کننده ها در زبان JQuery

انتخاب کننده ها رشته هایی هستند که برای هدف قرار دادن عناصر خاص HTML در صفحه استفاده می شوند. نحو انتخاب کننده ها بسیار بصری است و خواندن و درک آن آسان است. انتخاب کننده های JQuery به ما این امکان را می دهند که یک عنصر HTML را انتخاب کرده و پس از انجام این کار به راحتی هر عمل یا رویدادی را روی آن انجام دهیم. ما می توانیم عناصر را به سه روش انتخاب کنیم.

بر اساس نام عنصر: $ (a)
بر اساس ویژگی ID عناصر: $ (ID#)
بر اساس ویژگی کلاس عناصر: $ (className)

 

JQuery

 

مزایا و معایب زبان JQuery

مزایا
سهولت استفاده : این تقریباً مزیت اصلی استفاده از JQuery است، استفاده از آن در مقایسه با جاوا اسکریپت استاندارد و سایر کتابخانه های جاوا اسکریپت بسیار آسان تر است. جدای از نحو ساده، برای دستیابی به همان ویژگی در مقایسه، به خطوط کد بسیار کمتری نیز نیاز دارد.

کتابخانه بزرگ : JQuery شما را قادر می سازد تا عملکردهای زیادی را در مقایسه با سایر کتابخانه های جاوا اسکریپت انجام دهید.

منبع باز : JQuery اگرچه نسبتاً جدید است، دارای قابلیت هایی است که از همه نظر قدرت خود را برای توسعه و بهبود عملکرد JQuery اختصاص می‌دهند. بنابراین صدها پلاگین از پیش نوشته شده برای دانلود در دسترس هستند تا در زمان کم روند توسعه شما را سرعت ببخشند. مزیت دیگری که پشت این موضوع وجود دارد، کارایی و امنیت اسکریپت است.

مستندات و آموزش های عالی : وب سایت JQuery دارای مستندات و آموزش های جامعی است تا حتی یک مبتدی مطلق در برنامه نویسی به دست آورید تا با این کتابخانه به بهترین شکل ممکن دست به دست شوید.

پشتیبانی از Ajax: JQuery به شما امکان می دهد قالب های Ajax را به راحتی توسعه دهید، Ajax یک رابط شیک تر را فعال می کند که در آن می توان اقدامات را در صفحات بدون نیاز به بارگذاری مجدد کل صفحه انجام داد.

معایب
محدودیت در عملکرد : در حالی که JQuery از نظر کمیت دارای یک کتابخانه چشمگیر است، بسته به میزان سفارشی سازی در وب سایت خود عملکرد ممکن است محدود باشد و بنابراین استفاده از جاوا اسکریپت خام در برخی موارد اجتناب ناپذیر است.
نیازمندی به فایل های جاوا اسکرپیت : فایل جاوا اسکریپت JQuery برای اجرای دستورات JQuery مورد نیاز است، در حالی که حجم این فایل نسبتاً کوچک است (بسته به سرور 25 تا 100 کیلوبایت) و هنوز هم برای رایانه مشتری و شاید سرور وب شما نیز اگر قصد میزبانی دارید فشار وارد می کند.

 

ما در شرکت تبلیغاتی مادو که جزوء شناخته شده ترین شرکت ها در زمینه ی تبلیغات و خدمات در تبریز و سطح کشور می باشد با کادر مجرب و حرفه ای تمام خدمات مربوط به طراحی سایت و سئو مشتریان را به بهترین شکل با تضمین ارائه می دهیم. شما عزیزان به راحتی از طریق سایت یا به صورت تلفنی و حضوری می توانید تمام خدمات سایتی و دیجیتال مارکتینگ خود را  با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ها به تیم طراحی و سئو مادو بسپارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.