ایران/تبریز

ترکیب رنگ ها در CMYK

ترکیب رنگ ها در CMYK

با ترکیب رنگ ها در CMYK در چاپ افست نمونه های زیادی ساخته می شوند که شامل چهار رنگ اصلی می شود اصولا ترکیب این چهار رنگ تشکیل دهنده تمامی طراحی ها است و با ترکیب این رنگ ها می توان به چندین رنگ گوناگون دست یافت و از آن ها برای چاپ افست استفاده کرد.نام این رنگ ها CMYK است که مخفف نام های چهار رنگ است که شامل Cyan فیروزه ای،Magenta ارغوانی،Yellow زرد و Black سیاه است.
غلضت اصلی این رنگ از عدد 0 تا 100 سنجیده می شود و تعداد رنگ هایی که می توانیم با ترکیب این رنگ ها به دست آوریم حدود صد میلیون است که بسیار کاربردی محسوب می شود.در رویه چاپ برای اینکه بتوانیم رنگ اصلی را پیدا کنیم باید با استفاده از چند ورق رنگ اصلی ترکیبی را ایجاد کنیم که باعث شود رنگ مورد نظر ما تشکیل شود برای همین در چاپ خانه های بزرگ برای این موضوع از چند نمونه ساده استفاده می شود که هر کدام از آنها دارای یک رنگ از چهار رنگ هستند ولی غلضت آنها متفاوت است برای همین می توانید انواع رنگ مختلف را به راحتی با ترکیب آنها ایجاد کنید و در چاپ استفاده کنید.
نکته مهم در این نوع ترکیب ها این است که در CMYK رنگ سفید وجود ندارد و باید دقت داشت که رنگ سفید همان کاغذ است که روی آن طرح ها ایجاد می شود.یک نکته دیگر این ترکیب نسبت به RGB دارای 4 رنگ است و دلیل وجود این تعداد این است که اصولا باید 3 رنگ وجود داشته باشد تا با ترکیب آنها رنگ سیاه به وجود بیاید ولی در ترکیب CMY رنگ کبود و سرمه ای به وجود می آید که در اصل نباید به این شکلی باشد برای همین در این ترکیب رنگ Black سیاه نیز اضافه می شود تا همان ترکیب چهار رنگ اصلی ایجاد شود.
مورد دیگر اینکه در مقایسه هایی که بین CMYK و RGB انجام می شود بیشتر دیده می شود که هر دو تفاوت زیادی با هم دارند و برای همین افراد زیادی نسبت به استفاده از آنها سردرگم می شوند،برای مثال در ترکیب RGB حدود 16 میلیون رنگ وجود دارد،در نگاه اول شاید مخاطب ها به این فکر باشند که این ترکیب نسبت به CMYK ضعیف تر است ولی باید دقت داشت که رنگ های موجود در RGB بسیار با کیفیت تر به CMYK است و در مواردی می توانید با نمونه های موجود در RGB را تبدیل به چهار رنگ کنید ولی خواهید دید که کیفیت تصویر بسیار پایین خواهد بود چرا که ترکیب رنگ های موجود در چهار رنگ اصلی شناخته شده نیست و در تمامی مانیتور ها و نمایشگر ها از RGB استفاده می شود.

 

CMYK

 

در CMYK ترکیب های زیادی وجود دارد که می توانید با تنظیم کردن هر چهار رنگ باعث ایجاد یک رنگ اصلی شوید برای مثال بیشتر ماشین های چاپ افست یک ترکیب اصلی وارد می شود و چاپ نیز به همان صورت کاملا انجام می شود برای اینکه بتوانید بهتر با این ترکیب آشنا بشوید در این بخش به چند رنگ اصلی اشاره می کنیم.
ترکیب رنگ قرمز : C=0 M=100 Y=100 K=0
ترکیب رنگ سرمه ای : C=100 M=75 Y=0 K=75
ترکیب رنگ مشکی : C=80 M=70 Y=70 K=100
همان طور که مشاهده می کنید در ترکیب این رنگ ها از چند مورد مختلف استفاده شده است یعنی همه رنگ های موجود در CMYK با ترکیب هر چهار عنصر تشکیل می شوند.همچنین در نوشته های خود باید دقت داشته باشید که حتما فقط از ترکیب K=100 استفاده کنید چرا که نوشته ها باید با رنگ سیاه نوشته شوند برای همین از این ترکیب استفاده می شود.
در بیشتر نمونه های چاپی در محصولات شرکت های تبلیغاتی به مشتریان آنها توصیه می شود تا طرح های خود را همیشه با ترکیب CMYK را در نظر داشته باشند چرا که در تمامی چاپ خانه های موجود در دنیا از این ترکیب استفاده می شود و باید در نظر داشت که حتما طرح ها به این شکل ارائه خواهند شد.به همین منظور نرم افزار های طراحی گرافیک نیز به این رویه پیوسته اند و در بیشتر نمونه ها می توانید این ترکیب را پیدا کنید و در طرح های خود از آن استفاده کنید.برای مثال در نرم افزار Adobe Photoshop اگر به قسمت انتخاب رنگ بروید می توانید ببینید که در آن بخش رنگ ها را به دو بخش تقسیم کرده است یعنی کاربر می تواند رنگ مورد نظر خودش را برحسب دو ترکیب اصلی انتخاب کند همان CMYK یا RGB.

شرکت مادو با انجام فعالیت‌های مختلف در حوزه تبلیغات نیز پیشرفت قابل توجهی به کسب و کارتان می‌بخشد. با مدیریت اینستاگرام حرفه‌ای و طراحی وب سایت همراه با سئو، توسط کادر متخصص مادو می‌توانید به راحتی برند و خدمات خود را گسترش دهید. و نیز برای کسب اطلاعات و مطالب بیشتر در زمینه قابلیت‌های اینستاگرام با ما همراه باشید…

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.