ایران/تبریز

فریم ورک پایتون Django

فریم ورک پایتون Django

Django محبوب ترین فریم ورک پایتون است. این منبع باز و رایگان برای استفاده است، همچنین از معماری Model View Controller (MVC) پیروی می کند که اکنون معماری واقعی است که در توسعه برنامه های وب مورد استفاده قرار می گیرد. Django در معماری غیر ماژولار خود می درخشد. این می تواند به توسعه آسان وب سایت های درایو پایگاه داده که ماهیت پیچیده ای دارند کمک کند. علاوه بر این، برای قابلیت استفاده مجدد آماده است و یک محیط قابل اتصال می تواند توسعه دهندگان را قادر به توسعه سریع کند. همچنین از فلسفه DRY پیروی می کند و امکان نوشتن حداقل کد را فراهم می کند و در زمان صرفه جویی می کند. درست مانند هر چارچوب وب دیگری، عملیات اولیه CRUD و یک پنل مدیریت ساده برای مدیریت آسان را ارائه می دهد.

تاریخچه زبان Django
Django در ابتدا بین سال‌های 2003 و 2005 توسط یک تیم وب که مسئول ایجاد و نگهداری وب‌سایت‌های روزنامه‌ها بودند، توسعه یافت. پس از ایجاد تعدادی سایت، تیم شروع به بررسی و استفاده مجدد از بسیاری از کدهای رایج و الگوهای طراحی کرد. این کد رایج به یک چارچوب توسعه وب عمومی تبدیل شد که در جولای 2005 به عنوان پروژه “Django” منبع باز شد.
Django از اولین نسخه نقطه عطف خود (1.0) در سپتامبر 2008 تا نسخه اخیراً منتشر شده 4.0 (2022) به رشد و پیشرفت خود ادامه داده است. هر نسخه قابلیت‌ها و رفع اشکال‌های جدیدی را اضافه کرده است از پشتیبانی از انواع جدید پایگاه‌های داده، موتورهای قالب، و حافظه پنهان گرفته تا افزودن توابع و کلاس‌های نمای عمومی که مقدار کدی را که توسعه‌دهندگان باید برای آن بنویسند کاهش می‌دهد، تعدادی از وظایف برنامه نویسی Django بودند.

 

django python framework

 

ویژگی های منحصر به فرد زبان برنامه نویسی Django

1. Django می‌تواند برای ساخت تقریبا هر نوع وب سایت از سیستم‌های مدیریت محتوا و ویکی ها از طریق شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های بری استفاده شود. این می‌تواند با هر چارچوب ذهنی مشتری کار کند و می‌تواند محتویات را تقریبا در هر فرمت از جمله HTML، RSS و XML تحویل دهد.در حالی که برای تقریبا هر کارکردی که ممکن است بخواهید به عنوان مثال چندین پایگاه‌داده عمومی، موتورهای قالب بندی می‌تواند برای استفاده از اجزای دیگر در صورت نیاز نیز گسترش یابد.
2. Django به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا از اشتباه‌ات معمول امنیتی با ارائه چارچوبی برای کارکرد درست برای حفاظت خودکار وب سایت اجتناب کنند. به عنوان مثال Django یک راه امن برای مدیریت حساب‌های کاربری و کلمه عبور فراهم می‌کند که اجتناب از اشتباهات رایج مانند قرار دادن اطلاعات نشست در کوکی که در آن آسیب‌پذیر است یعنی به جای آن که حاوی یک کلید باشد و یا داده‌های واقعی ذخیره‌شده در پایگاه‌داده یا به صورت مستقیم کلمه عبور را ذخیره کنند.
3. هش رمز عبور یک مقدار طول ثابت با ارسال گذرواژه از طریق یک تابع درهم رمزنگاری است. Django می‌تواند چک کند که آیا یک گذرواژه وارد شده با اجرای آن از طریق عملکرد هش و مقایسه خروجی با مقدار هش ذخیره‌شده درست است یا خیر. با این حال به دلیل ماهیت یکطرفه این تابع حتی اگر مقدار هش ذخیره‌شده در خطر باشد، برای یک مهاجم دشوار است که گذرواژه اصلی را پیدا کند. Django به طور پیش‌فرض محافظت در برابر بسیاری از آسیب‌پذیری‌ها از جمله تزریق SQL، اسکریپت بین سایتی، جعل درخواست بین‌سایتی و جک کلیک را امکان‌پذیر می‌کند.
4. Django از یک معماری مبتنی بر کامپوننت اشتراک‌گذاری شده درهیچ استفاده می‌کند که هر بخش از معماری مستقل از بقیه است و از این رو می‌توان آن را جایگزین یا در صورت نیاز تغییر داد. داشتن جدایی واضح بین بخش‌های مختلف به این معنی است که می‌تواند با افزودن سخت‌افزار در هر سطحی برای افزایش ترافیک مقیاس‌پذیر باشد مانند : سرورهای کش، سرورهای پایگاه داده یا سرورهای برنامه. برخی از شلوغ‌ترین سایت‌ها با موفقیت Django را برای برآورده کردن خواسته‌های خود افزایش داده‌اند مانند اینستاگرام و دیسکاس.
5. کد های Django با استفاده از اصول و الگوهای طراحی نوشته شده است که ایجاد کدهای قابل نگهداری و قابل استفاده مجدد را ترویج می کند. به طور خلاصه از اصل خودت تکرار نکن (DRY) استفاده می کند، بنابراین تکراری غیرضروری وجود ندارد و مقدار کد را کاهش می دهد. Django همچنین گروه بندی عملکردهای مرتبط را به برنامه های کاربردی قابل استفاده مجدد و در سطح پایین تر و گروه بندی کدهای مرتبط را در ماژول ها در امتداد خطوط الگوی Model View Controller (MVC) ترویج می کند.
6. Django به زبان پایتون نوشته شده است که روی پلتفرم های زیادی اجرا می شود. این بدان معناست که شما به هیچ پلتفرم سرور خاصی وابسته نیستید و می‌توانید برنامه‌های خود را روی بسیاری از لینوکس، ویندوز و macOS اجرا کنید. علاوه بر این جنگو توسط بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی وب که اغلب زیرساخت ها و اسناد خاصی را برای میزبانی سایت های Django ارائه می دهند به خوبی پشتیبانی می شود.

Django

آیا Django نظری است یا بدون نظر ؟

فریمورک های وب اغلب خود را به عنوان “نظری” یا “بدون نظر” می نامند.
فریم ورک های نظری آنهایی هستند که در مورد راه درست برای انجام هر کار خاص نظر دارند. آنها اغلب از توسعه سریع در یک حوزه خاص حل مشکلات یک نوع خاص پشتیبانی می کنند زیرا روش صحیح انجام هر کاری معمولاً به خوبی درک شده و به خوبی مستند شده است. با این حال آنها می توانند در حل مسائل خارج از حوزه اصلی خود انعطاف کمتری داشته باشند و تمایل دارند انتخاب های کمتری برای مؤلفه ها و رویکردهایی که می توانند استفاده کنند ارائه دهند.
در مقابل فریم ورک های بدون نظر محدودیت‌های بسیار کمتری در مورد بهترین راه ادغام اجزا به یکدیگر برای رسیدن به یک هدف یا حتی اجزایی که باید استفاده شوند دارند. آن‌ها استفاده از مناسب‌ترین ابزارها را برای توسعه‌دهندگان برای تکمیل یک کار خاص آسان‌تر می‌کنند، البته با هزینه‌ای که باید خودتان آن اجزا را پیدا کنید.
Django تا حدودی صاحب نظر است و از این رو بهترین های هر دو جهت را ارائه می دهد. مجموعه ای از مؤلفه ها را برای انجام بیشتر وظایف توسعه وب و یک یا دو روش ترجیحی برای استفاده از آنها فراهم می کند. با این حال معماری جداشده Django به این معنی است که شما معمولاً می‌توانید از بین تعدادی از گزینه‌های مختلف انتخاب کنید، یا در صورت تمایل از گزینه‌های کاملاً جدید پشتیبانی کنید.

 

ما در شرکت تبلیغاتی مادو که جزوء شناخته شده ترین شرکت ها در زمینه ی تبلیغات و خدمات در تبریز و سطح کشور می باشد با کادر مجرب و حرفه ای تمام خدمات مربوط به طراحی سایت و سئو مشتریان را به بهترین شکل با تضمین ارائه می دهیم. شما عزیزان به راحتی از طریق سایت یا به صورت تلفنی و حضوری می توانید تمام خدمات سایتی و دیجیتال مارکتینگ خود را  با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت ها به تیم طراحی و سئو مادو بسپارید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.