ایران/تبریز

چاپ افست

چاپ افست

چاپ افست

چاپ افست یکی از معروف ترین سیستم ها در عرصه چاپ شناخته می شود که در آن با استفاده از چند رنگ موجود به بهترین محصولات موجود در بازار دست یابی می شود،از این نوع موارد می توان به بروشور،کاتالوگ،پوستر،کارت ویزیت و فرم های خصوصی اشاره کرد که امروزه این موارد از پرکاربرد ترین و محبوب ترین محصولات چاپی محسوب می شوند.

رنگ های مورد استفاده در چاپ افست

در چاپ افست با اندازه گیری مقدار و در نظر گرفتن طراحی مورد نظر معمولا از چهار رنگ مشخص شده استفاده می شود که اصولا طرح اصلی با این رنگ ها تشکیل می شود،رنگ های مورد نظر blacK Yellow, Magenta, Cyan ,  هستند که با اسم CMYK شناخته می شوند که در همه چاپ خانه ها از این رنگ ها به صورت کامل استفاده می شود و با ترکیب این رنگ ها انواع طرح و شکل را به راحت ترین شکل ممکن ایجاد می کنند.

مراحل انجام چاپ افست

طراحی : در این مورد با بکارگیری موارد بسیار تخصصی و حرفه ای طراحی مورد نظر را ایجاد می کنند،یک مورد دیگری که باید در این مورد بسیار دقت شود این است که طراحی یک موضوع مهم است و باید در آن تخصص بسیار بالایی را داشت برای همین باید در انتخاب فرد طراح گرافیک بسیار دقت داشت چرا که عنصر اصلی در ارائه یک محصول طراحی آن است و اگر در اولین نمونه یعنی طراحی به بدترین شکل شود باعث می شود در مراحل دیگر نیز اثرگذاری بدی داشته باشد.

لیتوگرافی : در این مرحله با اندازه گیری با دستگاه ایمیج ستر (Image Setter) از طراحی به صورت کامل فیلم برداری انجام می گیرد، و در نمونه های موجود در چاپ افست یعنی چهار رنگ اصلی بر روی فیلم تشکیل می شوند و هر رنگ به صورت جداگانه برروی یک زینک ایجاد می شوند، بدین صورت چهار عدد زینک اصلی آماده می شود.

چاپ : در این بخش با دستگاه چاپ با استفاده  از غلتک های موجود رنگ های اصلی را در زینک های دستگاه ایجاد می کنند،بعد از آن زینک ها به غلتک های مرطوب آغشته می شوند و در طرفی دیگر یک غلتط دیگر که  دارای مرکب است به زینک برخورد می کند تا در ادامه طرح مورد نظری که روی زینک قرار دارد برروی لاستیک چاپ اضافه شود و در آخر چاپ تکمیل می شود.

دستگاه چاپ افست

دستگاه چاپ ملخی : این نمونه یکی از دستگاه های قدیمی محسوب می شود چرا که در این دستگاه از تکنولوژی لترپرس استفاده شده است و کلمات مورد نظر با چینش حروف تشکیل می شوند،ولی این دستگاه به خاطر کند بودن زمان چاپ و طریقه استفاده سخت با آن به تدریج به کنار گذاشته شد و دیگر استفاده کمی از این دستگاه می شود و دستگاه های مدرن جای آن را گرفته است.

دستگاه چاپ افست دو ورقی : یکی از دیگر دستگاه های موجود در چاپ افست به نام دو ورقی شناخته می شود،در این نوع دستگاه اندازه دهانه و ابعاد آن را همان نسبت اندازه گیری برای ابعاد یک ورقه در نظر می گیرند یعنی در چاپی که از نوع دو ورقی است اندازه آن نمونه در 70 در 50 سانتی متر است و چاپ به این شکل ایجاد می شود.در کنار این مورد نمونه یک ورقی وجود دارد که نصف اندازه دو ورقی شناخته می شود.همچنین با در نظر گرفتن هزینه،سرعت و کیفیت این نوع چاپ می توان گفت که بسیار مناسب است و درخواست زیادی را در چاپ خانه ها دارد.

دستگاه چاپ هایدلبرگ : این نوع یکی از دستگاه های معتبر و جهانی در چاپ افست شناخته می شود،در این نوع چاپ ویژگی های بسیار منحصر به فردی ارائه می شود که نتایج چاپی بسیار خوبی را به همراه دارد.معمولا در این نوع چاپ از اندازه های نیم ورقی استفاده می شود و در چاپ برگ های تراکت بیشتر استفاده می شود.

دستگاه چاپ ک ب آ : یکی از معروف ترین دستگاه های چاپ افست این مورد است چرا که تحت عنوان یک شرکت آلمانی است و در چاپ افست قابلیت ارائه کیفیت بالا و چاپ در اندازه بزرگ را دارد.

تفاوت چاپ افست و دیجیتال

حجم : تفاوتی که در این مورد وجود دارد بر این است که اگر شما برنامه بزرگی را دارید و باید در تیراژ بالایی چاپ داشته باشید باید از چاپ افست استفاده کنید چرا که در چاپ افست کیفیت بالا و هزینه کمتری نسبت به چاپ دیجیتال فراهم می شود.

زمان : در این مورد اگر شما عجله در تهیه چاپ دارید باید از چاپ دیجیتال استفاده کنید چرا سرعت ارائه در این نوع چاپ بسیار بالا است و نیاز شما را رفع می کند و در مورد دیگر در چاپ افست به خاطر استفاده زیاد از زینک ها و پلیت و در نظر داشتن زمان تهیه آن ها باید زمان بیشتری را صرف کرد.

متریال مورد استفاده : اگر قصد داشته باشید که کارت تجاری و محصولی را در اندازه های متفاوت و برش های خاصی داشته باشید تنها انتخاب مناسب برای این نوع موارد چاپ افست است چرا که نسبت به چاپ دیجیتال توان بسیار بالایی را در سایز و برش های گوناگون ارائه می دهد.

رنگ : در این نمونه باید دقت داشته باشید که انتخاب رنگ در هر زمینه بسیار مهم است و این موضوع وجود دارد که در چاپ افست می توانید از هر رنگی که مورد پسند شما باشد استفاده کنید ولی در مورد بعدی یعنی چاپ دیجیتال این مورد زیاد قابل استفاده نیست چرا در این نوع چاپ از رنگ های استاندارد استفاده می شود و در چاپ ها نزدیک ترین رنگ را برای رنگ انتخابی شما ارائه می دهد.

نمونه : در این بخش با در نظر گرفتن این که شما خواستار دیدن نتیجه چاپ هستید باید نمونه های موجود را مشاهده کنید برای همین در چاپ خانه ها یک نمونه از چاپ به شما ارائه می شود ولی در هر دو مورد این موضوع بدین صورت نیست،در چاپ دیجیتال به دلیل سرعت بالا شما می توانید نمونه چاپ خود را به راحتی داشته باشید ولی در مورد دیگر یعنی چاپ افست شما باید زمان بسیار طولانی را برای دریافت یک نمونه صرف کنید و این مورد برای شما بسیار هزینه بر خواهد بود.

اگر شما هم قصد دارید از خدمات چاپ افست از جمله بسته بندی،کاتالوگ استفاده کنید می توانید با مراجعه به سایت مادو کامپلکس از تمامی خدمات بهره مند شوید.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.